Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?
December 08, 2016, 11:07:59 am
HomePredMockPollEVCalcAFEWIKIHelpLogin Register
News: Cast your Ballot in the 2016 Mock Election

  Show Posts
Pages: 1 ... 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158 ... 169
3801  Forum Community / Survivor / Re: Speakers of the House (over the past 100 years) Survivor (Round 1) on: May 02, 2010, 05:57:35 pm
Pelosi
3802  Forum Community / Survivor / Re: Independant US Presidential candidates Survivor on: May 02, 2010, 12:43:50 pm
Debs
3803  Forum Community / Survivor / Re: US Presidential Election Losers Survivor on: May 02, 2010, 12:19:03 pm
Al Smith
3804  Forum Community / Survivor / Re: Democratic U.S. Presidential Nominees on: May 01, 2010, 11:53:19 pm
Carter
3805  Forum Community / Survivor / Re: US Presidential Election Losers Survivor on: May 01, 2010, 12:15:36 pm
Pinckney
3806  Forum Community / Survivor / Re: Independant US Presidential candidates Survivor on: May 01, 2010, 12:12:07 pm
McCarthy
3807  Forum Community / Survivor / Re: US SENATORS Survivor - round 42 - 5 points to cast 2-2-1 on: May 01, 2010, 11:57:22 am
Merkley 2
Wyden 2
Bingaman 1
3808  Forum Community / Survivor / Re: United States Cities Survivor on: May 01, 2010, 11:28:51 am
Oklahoma City

(TC: it was 2 for Oklahoma City in previous round)


That has happened before. It seems that TC adheres to a very strict 24 hour time limit, and disregards votes that were cast after that limit.
3809  Forum Community / Survivor / Re: USA Political Party Survivor - vote for two on: April 30, 2010, 11:03:07 pm
What the hell, Republican and Democratic
3810  Presidential Elections - Analysis and Discussion / Election What-ifs? / Re: White House? More Like The WET House!: An Alternate History on: April 30, 2010, 09:04:03 pm
SHAMELESS BUMP.

Any comments, suggestions, or thoughts? Grin

Just that I'm eagerly awaiting the next update.
3811  Forum Community / Survivor / Re: House Committee Chairman and Ranking Member Survivor on: April 30, 2010, 08:57:49 pm



Frank 2
Spratt 1

Smith 2
Issa 1

Chairmen:
Howard L. Berman (D-CA, Committee on Foreign Affairs)
Robert A. Brady (D-PA, Committee on House Administration)ELIMINATED ROUND 2
John Conyers, Jr. (D-MI, Committee on the Judiciary)
Bob Filner (D-CA, Committee on Veterans' Affairs)ELIMINATED ROUND 3
Barney Frank (D-MA, Committee on Financial Services)ELIMINATED ROUND 12
Bart Gordon (D-TN, Committee on Science and Technology)ELIMINATED ROUND 7
Sander M. Levin (D-MI, Committee on Ways and Means)
Zoe Lofgren (D-CA, Committee on Standards of Official Conduct)ELIMINATED ROUND 5
Ed Markey (D-MA, Select Committee on Energy Independence and Global Warming)
George Miller (D-CA, Committee on Education and Labor)
James L. Oberstar (D-MN, Committee on Transportation and Infrastructure)
David R. Obey (D-WI, Committee on Appropriations)
Collin C. Peterson (D-MN, Committee on Agriculture)ELIMINATED ROUND 6
Nick J. Rahall, II (D-WV, Committee on Natural Resources) ELIMINATED ROUND 10
Silvestre Reyes (D-TX, Permanent Select Committee on Intelligence)ELIMINATED ROUND 11
Ike Skelton (D-MO, Committee on Armed Services)ELIMINATED ROUND 8
Louise M. Slaughter (D-NY, Committee on Rules)
John M. Spratt, Jr. (D-SC, Committee on the Budget)
Bennie G. Thompson (D-MS, Committee on Homeland Security)ELIMINATED ROUND 4
Edolphus Towns (D-NY, Committee on Oversight and Government Reform) ELIMINATED ROUND 1
Nydia M. Velazquez (D-NY, Committee on Small Business)ELIMINATED ROUND 9
Henry A. Waxman (D-CA, Committee on Energy and Commerce)

Ranking Members:
Spencer Bachus (R-AL, Committee on Financial Services)ELIMINATED ROUND 7
Joe Barton (R-TX, Committee on Energy and Commerce)ELIMINATED ROUND 1
Jo Bonner (R-AL, Committee on Standards of Official Conduct)ELIMINATED ROUND 3
Steve Buyer (R-IN, Committee on Veterans' Affairs)
Dave Camp (R-MI, Committee on Ways and Means)
David Dreier (R-CA, Committee on Rules)
Sam Graves (R-MO, Committee on Small Business)
Ralph M. Hall (R-TX, Committee on Science and Technology)
Doc Hastings (R-WA, Committee on Natural Resources) ELIMINATED ROUND 10
Peter Hoekstra (R-MI, Permanent Select Committee on Intelligence)
Darrell Issa (R-CA, Committee on Oversight and Government Reform)
Peter T. King (R-NY, Committee on Homeland Security)ELIMINATED ROUND 6
John Kline (R-MN, Committee on Education and Labor)
Jerry Lewis (R-CA, Committee on Appropriations)ELIMINATED ROUND 9
Frank D. Lucas (R-OK, Committee on Agriculture)ELIMINATED ROUND 5
Dan Lungren (R-CA, Committee on House Administration)ELIMINATED ROUND 11
Howard P. "Buck" McKeon (R-CA, Committee on Armed Services)
John L. Mica (R-FL, Committee on Transportation and Infrastructure)
Ileana Ros-Lehtinen (R-FL, Committee on Foreign Affairs)ELIMINATED ROUND 8
Paul Ryan (R-WI, Committee on the Budget)ELIMINATED ROUND 2
James Sensenbrenner (R-WI, Select Committee on Energy Independence and Global Warming) ELIMINATED ROUND 4
Lamar Smith (R-TX, Committee on the Judiciary)ELIMINATED ROUND 12

ROUND 1 RESULTS: Towns 3, Frank 1; Barton 3, Ryan 1
ROUND 2 RESULTS: Brady 2, Frank 1, Spratt 1; Ryan 1 (plus 1 from previous rounds), Lucas 1, Bonner 1, Ros-Lehtinen 1
ROUND 3 RESULTS: Filner 3, Frank 1; Bonner 1 (plus 1 from previous rounds, plus whim of the RNG), Lucas 1 (plus 1 from previous rounds), Sensenbrenner 1, King 1
ROUND 4 RESULTS: Thompson 2, Frank 1; Sensenbrenner 2, Lucas 1
ROUND 5 RESULTS: Lofgren 2; Lucas 1 (plus 3 from previous rounds), King 1
ROUND 6 RESULTS: Peterson 1 (plus whim of the RNG), Gordon 1; King 1 (plus 2 from previous rounds), Bachus 1
ROUND 7 RESULTS: Gordon 1 (plus 1 from previous rounds), Skelton 1; Bachus 2
ROUND 8 RESULTS: Skelton 2, Frank 1; Ros-Lehtinen 2, Lewis 1
ROUND 9 RESULTS: Velazquez 3, Frank 1; Lewis 3, Hoekstra 1
ROUND 10 RESULTS: Rahall 2, Frank 1; Hastings 2, Lungren 1
ROUND 11 RESULTS: Reyes 2, Frank 1; Lungren 2, Issa 1
ROUND 12 RESULTS: Frank 2, Spratt 1; Smith 2, Issa 1

Round 13 is open, and will close no earlier than 10:00 pm ET on Saturday, May 1st. Remember to vote to eliminate one Chairman and one Ranking Member.
3812  Forum Community / Survivor / Re: Democratic U.S. Presidential Nominees on: April 30, 2010, 08:00:05 pm
Carter
3813  Forum Community / Survivor / Re: U.S. States and Territories Survivor on: April 30, 2010, 07:53:41 pm
Hmmm... Vote my conscience, or vote to piss off Libertas. Nah, I'll vote my conscience this time.

Eliminate Maine. New Hampshire for Survivor.
3814  Forum Community / Survivor / Re: U.S. Supreme Court Chief Justices Survivor (FINAL ROUND) on: April 30, 2010, 07:39:36 pm
Eliminate Warren

Marshall for Survivor!
3815  Forum Community / Survivor / Re: United States Cities Survivor on: April 30, 2010, 03:23:08 pm
Santa Ana
3816  Forum Community / Survivor / Re: US SENATORS Survivor - round 41 - vote for 2 different senators on: April 30, 2010, 02:34:37 pm
Reed

Sanders
3817  Forum Community / Survivor / Re: Speakers of the House (over the past 100 years) Survivor (Round 1) on: April 30, 2010, 02:29:34 pm
Newt Gingrich

3818  Forum Community / Survivor / Re: House Committee Chairman and Ranking Member Survivor on: April 29, 2010, 08:15:31 pm



Reyes 2
Frank 1

Lungren 2
Issa 1

Chairmen:
Howard L. Berman (D-CA, Committee on Foreign Affairs)
Robert A. Brady (D-PA, Committee on House Administration)ELIMINATED ROUND 2
John Conyers, Jr. (D-MI, Committee on the Judiciary)
Bob Filner (D-CA, Committee on Veterans' Affairs)ELIMINATED ROUND 3
Barney Frank (D-MA, Committee on Financial Services)
Bart Gordon (D-TN, Committee on Science and Technology)ELIMINATED ROUND 7
Sander M. Levin (D-MI, Committee on Ways and Means)
Zoe Lofgren (D-CA, Committee on Standards of Official Conduct)ELIMINATED ROUND 5
Ed Markey (D-MA, Select Committee on Energy Independence and Global Warming)
George Miller (D-CA, Committee on Education and Labor)
James L. Oberstar (D-MN, Committee on Transportation and Infrastructure)
David R. Obey (D-WI, Committee on Appropriations)
Collin C. Peterson (D-MN, Committee on Agriculture)ELIMINATED ROUND 6
Nick J. Rahall, II (D-WV, Committee on Natural Resources) ELIMINATED ROUND 10
Silvestre Reyes (D-TX, Permanent Select Committee on Intelligence)ELIMINATED ROUND 11
Ike Skelton (D-MO, Committee on Armed Services)ELIMINATED ROUND 8
Louise M. Slaughter (D-NY, Committee on Rules)
John M. Spratt, Jr. (D-SC, Committee on the Budget)
Bennie G. Thompson (D-MS, Committee on Homeland Security)ELIMINATED ROUND 4
Edolphus Towns (D-NY, Committee on Oversight and Government Reform) ELIMINATED ROUND 1
Nydia M. Velazquez (D-NY, Committee on Small Business)ELIMINATED ROUND 9
Henry A. Waxman (D-CA, Committee on Energy and Commerce)

Ranking Members:
Spencer Bachus (R-AL, Committee on Financial Services)ELIMINATED ROUND 7
Joe Barton (R-TX, Committee on Energy and Commerce)ELIMINATED ROUND 1
Jo Bonner (R-AL, Committee on Standards of Official Conduct)ELIMINATED ROUND 3
Steve Buyer (R-IN, Committee on Veterans' Affairs)
Dave Camp (R-MI, Committee on Ways and Means)
David Dreier (R-CA, Committee on Rules)
Sam Graves (R-MO, Committee on Small Business)
Ralph M. Hall (R-TX, Committee on Science and Technology)
Doc Hastings (R-WA, Committee on Natural Resources) ELIMINATED ROUND 10
Peter Hoekstra (R-MI, Permanent Select Committee on Intelligence)
Darrell Issa (R-CA, Committee on Oversight and Government Reform)
Peter T. King (R-NY, Committee on Homeland Security)ELIMINATED ROUND 6
John Kline (R-MN, Committee on Education and Labor)
Jerry Lewis (R-CA, Committee on Appropriations)ELIMINATED ROUND 9
Frank D. Lucas (R-OK, Committee on Agriculture)ELIMINATED ROUND 5
Dan Lungren (R-CA, Committee on House Administration)ELIMINATED ROUND 11
Howard P. "Buck" McKeon (R-CA, Committee on Armed Services)
John L. Mica (R-FL, Committee on Transportation and Infrastructure)
Ileana Ros-Lehtinen (R-FL, Committee on Foreign Affairs)ELIMINATED ROUND 8
Paul Ryan (R-WI, Committee on the Budget)ELIMINATED ROUND 2
James Sensenbrenner (R-WI, Select Committee on Energy Independence and Global Warming) ELIMINATED ROUND 4
Lamar Smith (R-TX, Committee on the Judiciary)

ROUND 1 RESULTS: Towns 3, Frank 1; Barton 3, Ryan 1
ROUND 2 RESULTS: Brady 2, Frank 1, Spratt 1; Ryan 1 (plus 1 from previous rounds), Lucas 1, Bonner 1, Ros-Lehtinen 1
ROUND 3 RESULTS: Filner 3, Frank 1; Bonner 1 (plus 1 from previous rounds, plus whim of the RNG), Lucas 1 (plus 1 from previous rounds), Sensenbrenner 1, King 1
ROUND 4 RESULTS: Thompson 2, Frank 1; Sensenbrenner 2, Lucas 1
ROUND 5 RESULTS: Lofgren 2; Lucas 1 (plus 3 from previous rounds), King 1
ROUND 6 RESULTS: Peterson 1 (plus whim of the RNG), Gordon 1; King 1 (plus 2 from previous rounds), Bachus 1
ROUND 7 RESULTS: Gordon 1 (plus 1 from previous rounds), Skelton 1; Bachus 2
ROUND 8 RESULTS: Skelton 2, Frank 1; Ros-Lehtinen 2, Lewis 1
ROUND 9 RESULTS: Velazquez 3, Frank 1; Lewis 3, Hoekstra 1
ROUND 10 RESULTS: Rahall 2, Frank 1; Hastings 2, Lungren 1
ROUND 11 RESULTS: Reyes 2, Frank 1; Lungren 2, Issa 1

Round 12 is open, and will close no earlier than 9:15 pm ET on Friday, April 30th. Remember to vote to eliminate one Chairman and one Ranking Member.
3819  Forum Community / Survivor / Re: United States Cities Survivor on: April 29, 2010, 08:04:27 pm
Glendale, AZ
3820  Forum Community / Survivor / Re: U.S. Supreme Court Chief Justices Survivor (FINAL 3) on: April 29, 2010, 07:55:12 pm
3821  Forum Community / Survivor / Re: US SENATORS Survivor - round 40 - 5 points to cast 2-2-1 on: April 29, 2010, 07:53:56 pm
2 for Reed
2 for Sanders
1 for Merkley
3822  Forum Community / Survivor / Re: Independant US Presidential candidates Survivor on: April 28, 2010, 05:47:06 pm
Henry Wallace
3823  Forum Community / Survivor / Re: US Presidential Election Losers Survivor on: April 28, 2010, 05:44:09 pm
Al Smith

And I would appreciate it if you would count it this time, please (not that it would have made a difference).
3824  Forum Community / Survivor / Re: House Committee Chairman and Ranking Member Survivor on: April 28, 2010, 05:39:57 pm



Rahall 2
Frank 1

Hastings 2
Lungren 1

Chairmen:
Howard L. Berman (D-CA, Committee on Foreign Affairs)
Robert A. Brady (D-PA, Committee on House Administration)ELIMINATED ROUND 2
John Conyers, Jr. (D-MI, Committee on the Judiciary)
Bob Filner (D-CA, Committee on Veterans' Affairs)ELIMINATED ROUND 3
Barney Frank (D-MA, Committee on Financial Services)
Bart Gordon (D-TN, Committee on Science and Technology)ELIMINATED ROUND 7
Sander M. Levin (D-MI, Committee on Ways and Means)
Zoe Lofgren (D-CA, Committee on Standards of Official Conduct)ELIMINATED ROUND 5
Ed Markey (D-MA, Select Committee on Energy Independence and Global Warming)
George Miller (D-CA, Committee on Education and Labor)
James L. Oberstar (D-MN, Committee on Transportation and Infrastructure)
David R. Obey (D-WI, Committee on Appropriations)
Collin C. Peterson (D-MN, Committee on Agriculture)ELIMINATED ROUND 6
Nick J. Rahall, II (D-WV, Committee on Natural Resources) ELIMINATED ROUND 10
Silvestre Reyes (D-TX, Permanent Select Committee on Intelligence)
Ike Skelton (D-MO, Committee on Armed Services)ELIMINATED ROUND 8
Louise M. Slaughter (D-NY, Committee on Rules)
John M. Spratt, Jr. (D-SC, Committee on the Budget)
Bennie G. Thompson (D-MS, Committee on Homeland Security)ELIMINATED ROUND 4
Edolphus Towns (D-NY, Committee on Oversight and Government Reform) ELIMINATED ROUND 1
Nydia M. Velazquez (D-NY, Committee on Small Business)ELIMINATED ROUND 9
Henry A. Waxman (D-CA, Committee on Energy and Commerce)

Ranking Members:
Spencer Bachus (R-AL, Committee on Financial Services)ELIMINATED ROUND 7
Joe Barton (R-TX, Committee on Energy and Commerce)ELIMINATED ROUND 1
Jo Bonner (R-AL, Committee on Standards of Official Conduct)ELIMINATED ROUND 3
Steve Buyer (R-IN, Committee on Veterans' Affairs)
Dave Camp (R-MI, Committee on Ways and Means)
David Dreier (R-CA, Committee on Rules)
Sam Graves (R-MO, Committee on Small Business)
Ralph M. Hall (R-TX, Committee on Science and Technology)
Doc Hastings (R-WA, Committee on Natural Resources) ELIMINATED ROUND 10
Peter Hoekstra (R-MI, Permanent Select Committee on Intelligence)
Darrell Issa (R-CA, Committee on Oversight and Government Reform)
Peter T. King (R-NY, Committee on Homeland Security)ELIMINATED ROUND 6
John Kline (R-MN, Committee on Education and Labor)
Jerry Lewis (R-CA, Committee on Appropriations)ELIMINATED ROUND 9
Frank D. Lucas (R-OK, Committee on Agriculture)ELIMINATED ROUND 5
Dan Lungren (R-CA, Committee on House Administration)
Howard P. "Buck" McKeon (R-CA, Committee on Armed Services)
John L. Mica (R-FL, Committee on Transportation and Infrastructure)
Ileana Ros-Lehtinen (R-FL, Committee on Foreign Affairs)ELIMINATED ROUND 8
Paul Ryan (R-WI, Committee on the Budget)ELIMINATED ROUND 2
James Sensenbrenner (R-WI, Select Committee on Energy Independence and Global Warming) ELIMINATED ROUND 4
Lamar Smith (R-TX, Committee on the Judiciary)

ROUND 1 RESULTS: Towns 3, Frank 1; Barton 3, Ryan 1
ROUND 2 RESULTS: Brady 2, Frank 1, Spratt 1; Ryan 1 (plus 1 from previous rounds), Lucas 1, Bonner 1, Ros-Lehtinen 1
ROUND 3 RESULTS: Filner 3, Frank 1; Bonner 1 (plus 1 from previous rounds, plus whim of the RNG), Lucas 1 (plus 1 from previous rounds), Sensenbrenner 1, King 1
ROUND 4 RESULTS: Thompson 2, Frank 1; Sensenbrenner 2, Lucas 1
ROUND 5 RESULTS: Lofgren 2; Lucas 1 (plus 3 from previous rounds), King 1
ROUND 6 RESULTS: Peterson 1 (plus whim of the RNG), Gordon 1; King 1 (plus 2 from previous rounds), Bachus 1
ROUND 7 RESULTS: Gordon 1 (plus 1 from previous rounds), Skelton 1; Bachus 2
ROUND 8 RESULTS: Skelton 2, Frank 1; Ros-Lehtinen 2, Lewis 1
ROUND 9 RESULTS: Velazquez 3, Frank 1; Lewis 3, Hoekstra 1
ROUND 10 RESULTS: Rahall 2, Frank 1; Hastings 2, Lungren 1

Round 11 is open, and will close no earlier than 6:45 pm ET on Thursday, April 29th. Remember to vote to eliminate one Chairman and one Ranking Member.
3825  Presidential Elections - Analysis and Discussion / Election What-ifs? / Re: American Parliament on: April 28, 2010, 03:32:14 pm
Bump! I hope we can get an update soon. I'm particularly interested in Henry Clay's role in this world. How will his life differ in a parliamentary system? I'm itching to know. Please continue this fine timeline! Smiley
Pages: 1 ... 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158 ... 169


Login with username, password and session length

Logout

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines