The following nominees were confirmed by voice vote today:
Mira Radielovic Ricardel, to be an Undersecretary of Commerce
Althea Coetzee, to be Deputy Administrator of the Small Business Administration
Neil Chatterjee, to be a member of the Federal Energy Regulatory Commission
Robert F. Powelson, to be a member of the Federal Energy Regulatory Commission
David Malpass, to be an Undersecretary of the Treasury
Brent James McIntosh, to be General Counsel for the Department of the Treasury
Andrew K. Maloney, to be a Deputy Undersecretary of the Treasury
Vishal J. Amin, to be an Intellectual Property Enforcement Coordinator
Robert L. Sumwalt, III, to be a member of the National Transportation Safety Board
Stephen Elliott Boyd, to be an Assistant Attorney General
J. Christopher Giancarlo, to be Chairman of the Commodity Futures Trading Commission
Claire M. Grady, to be an Undersecretary for the Department of Homeland Security
David James Glawe, to be an Undersecretary for the Department of Homeland Security
Mark Andrew Green, to be Administrator of the United States Agency for International Development
David P. Pekoske, to be an Assistant Secretary of Homeland Security
Beth Ann Williams, to be an Assistant Attorney General
John W. Huber, to be United States Attorney for the District of Utah
Justin E. Herdman, to be United States Attorney for the Northern District of Ohio
John E. Town, to be United States Attorney for the Northern District of Alabama
David J. Kautter, to be an Assistant Secretary of the Treasury
Brooks D. Tucker, to be an Assistant Secretary of Veterans Affairs
Michael P. Allen, to be a Judge of the United States Court of Appeals for Veterans Claims
Amanda L. Meredith, to be a Judge of the United States Court of Appeals for Veterans Claims
Joseph L. Toth, to be a Judge of the United States Court of Appeals for Veterans Claims
Thomas G. Bowman, to be Deputy Secretary of Veterans Affairs
James Byrne, to be General Counsel, Department of Veterans Affairs
Susan M. Gordon, to be Principal Deputy Director of National Intelligence
Kelly Knight Craft, to be Ambassador to Canada
Sharon Day, to be Ambassador to Costa Rica
Nathan Alexander Sales, to be Coordinator for Counterterrorism
George Edward Glass, to be Ambassador to Portugal
Robert Wood Johnson, to be Ambassador to the UK
Luis E. Arreaga, to be Ambassador to Guatemala
Krishna R. Urs, to be Ambassador to Peru
Kay Bailey Hutchinson, to be United States Permanent Representative on the Council of the North Atlantic Treaty Organization
Lewis M. Eisenberg, to be Ambassador to Italy and San Marino
Ray Washburne, to be President of the Overseas Private Investment Corporation
Kelley Eckels Currie, to be the Representative for the USA on the Economic and Social Council of the UN, and to be an Alternate Representative for the US to the UN General Assembly
Carl C. Risch, to be an Assistant Secretary of State
Richard Ashooh, to be an Assistant Secretary of Commerce
Neal J. Rackleff, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development
Anna Maria Farias, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development
Christopher Campbell, to be an Assistant Secretary of the Treasury
David Steele Bohigian, to be an Executive VP of the Overseas Private Investment Corporation
--------------------------
The Senate now stands adjourned until September 5.